5
24 חוות דעת
 
 
 
 
 
ד"ר הר - טוב יוסף
 
מומחה לאולטראסאונד, מיילדות וגינקולוגיה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בירור גנטי

 
 
 


 
 
 
 
בדיקת סיסי שליה
בדיקת סיסי שליה, בדומה לדיקור מי שפיר, נועדה לבדוק את הכרומוזומים של העובר או בדיקת הצ'יפ הגנטי (CMA). הבדיקה מתבצעת בין שבוע 10 לשבוע 14 של ההיריון. בדיקת סיסי שליה יכולה להתבצע בגישה וגינלית (לדנית) דרך צוואר הרחם, או בגישה בטנית, בדומה לבדיקת מי שפיר. בבדיקה נלקח חומר מהשליה, והוא נשלח למעבדה. בדרך כלל ישנה תשובה ראשונית של הכרומוזומים כעבור 3 ימים ותשובה סופית כעבור שלושה שבועות.

כשהבדיקה מתבצעת בגישה וגינלית, יש צורך במילוי שלפוחית השתן על ידי שתיית מספר כוסות מים כשעה לפני הטיפול. בעבר הליך זה נחשב למסוכן פי שניים מדיקור מי שפיר, אך מחקרים אחרונים הראו שאין הבדל משמעותי בין הסיכון של בדיקת סיסי שליה ודיקור מי שפיר.

לצפייה בד"ר הר טוב
http://www.youtube.com/watch?v=MN2QdSWg7FI

דיקור מי שפיר
בדיקת דיקור מי שפיר נועדה לבדוק את הכרומוזומים של העובר ו/או את הצ'יפ הגנטי. הבדיקה מתבצעת בין שבועות 16 ל- 22 של ההריון. הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת מחט לתוך שק מי השפיר דרך קיר הבטן ושאיבת נוזל מי שפיר, שאותו שולחים לבדיקת מעבדה.

תוצאות הבדיקה מגיעות על פי רוב אחרי כ- 3 שבועות, וזאת בגלל הזמן שלוקח לגדל את התאים. תוצאות של בדיקת צ'יפ גנטי מגיעות בתוך שבועיים-שלושה. ניתן לבצע גם בדיקה מהירה ל- 5 כרומוזומים: 21 13 18 X ו-Y בתוספת תשלום.

לצפייה בד"ר הר טוב
http://www.youtube.com/watch?v=DImytB3JFXo

הפחתת עוברים
הליך הפחתת עוברים מתבצע כאשר יש שלושה עוברים או יותר, ויש המלצה להפחית עובר או יותר על מנת להקטין את הסיכון ללידה מוקדמת וסיבוכי פגות. הפחתה מבצעים גם כאשר בהיריון מרובה עוברים מתגלה מום קשה באחד העוברים. הפעולה מתבצעת בדומה לדיקור מי שפיר.

אם יש צורך בהפחתת עוברים בהריון עם שלושה עוברים או יותר, ד"ר הר-טוב ממליץ לבצע שקיפות עורפית ובדיקת עוברים בסביבות השבוע ה- 12, וזאת על מנת להגדיל את הסיכוי להשאיר עוברים בריאים.


 
 
Share on Facebook
Tweet
Share On Google Plus
Share On LinkedIn
Share by Email
 
 
גינקולוגיה ומיילדות
 


 
 
חוות דעת
מעולה
דירוג משוקלל
"הגעתי לדר הרטוב בגלל שקיפות עורפית לא תקינה. לביצוע סיסי שליה. היה מקצועי ונחמד להפליא. הסביר כל צעד בתהליך והצליח להרגיע אותנו תוך היצמדות לעובדות. החוויה עברה באופן כ"כ טוב שהחלטנו להמשיך רק אצלו את המעקב. ואכן הגענו אליו ל 3 סקירות נוספות שאת כולן ד"ר הרטוב ביצע באופן יסודי מרגש ומסביר מאוד. ממליצה בחום!! אין לי ספק שהריון הבא אגיע אליו למעקב מבדיקה ראשונה. "