5
17 חוות דעת
 
 
 
 
 
ד"ר הר - טוב יוסף
 
מומחה לאולטראסאונד, מיילדות וגינקולוגיה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מעקבי הריון

 
 
 


 
 
 
 
מעקבי הריון
ד"ר הר-טוב ממליץ עוד לפני ההריון לקבוע פגישה אצל גינקולוג על מנת לבדוק את הרחם והשחלות ולקבל הפניה לבדיקות ראשוניות כמו בדיקות דם, בדיקות גנטיות, כמו גם לקבל המלצות לגבי נטילת ויטמינים חיוניים. במעקב ההריון מתבצעות מספר פגישות - פגישה ראשונה בתחילת ההריון, שמטרתה לקבוע את מיקומו ותקינותו של ההריון, בדיקות דם שגרתיות ל"ד ומשקל. להלן תיאור של מעקב היריון סטנדרטי:


סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מוקדמת הינה בדיקה המתבצעת בין שבועות 14.5 ועד 16.5 להריון. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל בגישה וגינלית, והיא נועדה לבצע סקירה של אברי העובר על מנת לשלול מומים עובריים ולבדוק אם יש ממצאים חשודים הדורשים ברור נוסף.

סקירת מערכות מאוחרת
מתבצעת בין שבועות 20 ל- 23 של ההריון בעיקר בגישה בטנית, אך בתוספת בדיקה וגינלית
לצורך בדיקת מצב צוואר הרחם.

סקירה שלישית
סקירה שלישית עדיין אינה מוגדרת כבדיקה שיגרתית במהלך ההריון ע"י משרד הבריאות אך זו בדיקה חשובה שבחלק ממדינות העולם כבר הפכה לבדיקה מומלצת במעקב רגיל.
בבדיקה זו עוברים שוב על האיברים החשובים שבהם יכולים להתגלות מומים מאוחרים, בעיקר מומי מוח, מערכת העיכול, מערכת השתן וכמובן צמיחת העובר.


שקיפות עורפית
מתבצעת בין שבוע 11 ל- 14 של ההריון ומטרתה לבדוק את הסיכון הסטטיסטי לתסמונת דאון. הערכת הסיכון מתבצעת בשילוב עם בדיקת דם –סקר טרימסטר ראשון. כמו כן, בשקיפות עורפית של 3 מ"מ ומעלה, יש סיכון למומים מולדים כמו מומי לב ועוד.

בדיקת אולטרה-סאונד מכוונת
מתבצעת בכל שלב שבו מתעורר חשד בבדיקת אולטרה-סאונד למום עוברי כלשהו.
אולטרה-סאונד שליש שלישי - יש הקוראים לבדיקה זו "סקירה שלישית". זוהי בדיקה אשר בנוסף לצמיחת העובר בודקים את האיברים שבהם יש סיכון להופעה מאוחרת שלמומים או בעיות באיברים שונים: מוח, מערכת עיכול, מערכת השתן (כליות ושלפוחית השתן) וכו'. הבדיקה לא מתבצעת כשיגרה במעקבים בקופות החולים.


 
 
Share on Facebook
Tweet
Share On Google Plus
Share On LinkedIn
Share by Email
 
 
מעקבי צמיחה
 


 
 
חוות דעת
מקצועיות, מענה מהיר ושוטף
דירוג משוקלל
"אשתי ואני מתגוררים בחו״ל, זכינו לשירות מהיר, אמין ומקצועי של דר׳ הרטוב ומלי מזכירתו. היו זמינים עבורנו לכל שאלה וקיבלנו מענה אמין וברור. בקליניקה באסותא השירות היה אדיב מאוד, באווירה מרגיעה, מקצועית ומהירה."